Неділя, 06.07.2025, 15:50
Магазин-майстерня "Техноком-сервіс", м. Прилуки
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна Каталог статей Реєстрація Вхід
Наша адреса: Чернігівська обл., м. Прилуки, вул. Ю. Коптєва, 59 (1-й поверх центральної прохідної ПАТ "Завод "Будмаш""). Тел.: (050) 699-11-00, (063) 611-10-75, (098) 062-09-01. E-Mail: pk_remont@ukr.net
Меню сайту

Категорії розділу
Мої статті [2]
Не мої статті [19]
Не мої (скориговані мною) статті [8]

Статистика

Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0

Форма входу

КОНВЕРТЕР ВАЛЮТ
Головна » Статті » Не мої статті

Як прошити BIOS
Скажу відразу, що якщо вам ні разу в житті не доводилося міняти firmware мікросхеми базової системи введення / виводу і ви ніколи і не замислювалися про необхідність відчуття дійства, то краще нічого не чіпайте! Наслідки неправильної перепрошивки BIOS можуть бути сумними аж до необхідності явки з материнською платою в сервіс-центр.
Навіщо взагалі потрібно щось витворяти з вмістом мікросхеми BIOS? Якщо у вас все і так чудово працює, то абсолютно немає чого. В цьому випадку можна зробити тільки гірше. Про необхідність зміни firmware слід подумати в наступних випадках:

- Ви придбали новинку. Так як сьогодні на ринку діє жорстка конкурентна боротьба, будь-який виробник намагається випустити свою модель материнської плати раніше, ніж це зроблять конкуренти. В результаті страждає якість мікрокоду, так як програмістів, що працюють на виробника мамки, обмежені в часі - адже треба встигнути до релізу. Через це firmware BIOS новинки іноді буває сирий - або відсутня підтримка деяких пристроїв (окремих моделей процесорів, пам'яті та іншого заліза), або вихідний код написаний настільки криво, що глюки вискакують буквально після кожного натискання. Якщо визначається не весь hardware або система працює відверто глюкаво, має сенс перепрошити BIOS;

- Якщо у вас, навпаки, стародавня (помірно) Системна плата, а ви придбали новомодний CPU, який в сокет, в принципі, влазить, але материнка "камінь" ідентифікувати відмовляється категорично. Але це може допомогти тільки в тому випадку, якщо на сайті виробника вашої материнської плати є нова версія firmware, і в переліку того, що виправлено в оновленому мікрокоді, сказано: "так, нова версія прошивки додає такий-процесор в список підтримуваних такої- то материнської плати пристроїв ". Якщо нічого такого на офф. сайті вашої материнської плати не сказано, прошивка або не принесе ніякої користі, або, якщо буде здійснена неправильно, спричинить за собою псування обладнання;

- Вміст мікросхеми BIOS просто запоровся з яких-небудь причин (серед них невміло виконана операція прошивки або зараження вірусом).

Ні секунди не сумніваючись у тому, що ви десять разів подумали, перш ніж зробити, тим не менш вважаю за потрібне попередити, що автор цієї статті не несе зовсім ніякої відповідальності за проведення вами всього того, що описано нижче.

Способів перепрошивки існує три: один із середовища Windows і як мінімум два в DOS. Зараз ми детально розберемо кожний з них.

Перепрошивка під Windows

Для початку потрібно обзавестися необхідним набором софта. В даному випадку нам потрібні програма-прошивальщик (звичайно йде на CD, який поставляється в комплекті з матплатою; якщо там потрібної програмки не виявилося, скачайте потрібний софт з Інтернету, краще з офіційного сайту виробника) і бінарний файл з самим мікрокодом, який і буде прошитий в EEPROM. Тепер, коли все готово до роботи, вимикаємо всі АНТИВІРУСИ і запускаємо програму-прошивальщик. У ній вказуємо шлях до бінарного файлу і запускаємо процес перепрошивки. В результаті після закінчення декількох хвилин вміст EEPROM буде оновлено. Такий спосіб примітний простотою (не вимагає майже ніяких знань з боку користувача), але поступається за надійністю перепрошиванню із середовища DOS. Наприклад, після виконання вищеописаних операцій з "віконець" температура центрального процесора в BIOS може ні з того ні з сього прийняти негативне значення. Не виключені й інші "несподіванки".

Перепрошивка під DOS

Більш надійна, тому що процес відбувається в більш спокійній "обстановці" (системних даних в ОЗУ додано значно менше, тому і "охочих" глюкнуть буде менше). Але DOS є DOS з усіма притаманними командному рядку достоїнствами і недоліками, отже, управління процесом перепрошивки буде проводитися за допомогою досовських команд. Для роботи нам будуть потрібні програма-прошивальщик, сама прошивка і дискета, відформатована як системна і на яку все це буде записано і згодом додано. Увага! Під програмою-прошивальщиком мається на увазі не та софтина, яку я згадував в першому способі, а дещо інше ПЗ. Воно також має бути завантажено з офф. сайта виробника або, що вкрай небажано, з інших ресурсів (альтернативний код, написаний сторонніми розробниками). Офф. сайту слід віддати перевагу всяким софтовим роздачам тому, що сторонній софт може бути написаний криво, а помилки в мікрокоді BIOS неприпустимі і можуть призвести до непрацездатності всієї системи і необхідності відвідати сервіс-центр. Отже, ви створили завантажувальну дискету, записали туди прошивальщик і прошивку і вже готові до самого процесу. Але це ще не все. Останній етап перед прошивкою - редагування файлу autoexec.bat. Замініть його вміст на наступне:

@echo off

if exist oldBIOS.bin goto old

awdflash.exe newBIOS.bin oldBIOS.bin /py /sy /cc /cp /cd /sb /r

goto end

ld

awdflash.exe oldBIOS.bin /py /sn /cc /cp /cd /sb /r

:end

За цим всім ховається цілком інтуїтивний код, командувач діями програми-прошивальщика. Давайте розберемося, що до чого. Вміст autoexec.bat змушує комп'ютер пройти за наступними пунктами: збереження на дискеті старої версії BIOS, прошивка нової версії, а після перезавантаження комп'ютера (якщо не встигнете витягти дискету з дисковода) на місце оновленого мікрокоду буде прошита його стара версія. Останнє стане в нагоді в тому випадку, якщо оновлена ​​firmware виявилася кривою, і потрібно відновити старий мікрокод зі створеного бекапа. Так ми хоч і готуємося до гіршого, але сподіваємося все-таки на краще, виймаємо дискету відразу після того, як система піде в перезавантаження. Якщо після зміни прошивки BIOS комп'ютер завантажуватися навідріз відмовляється, спокійнісінько вставляємо дискету назад і тиснемо Reset. Autoexec сам зробить потрібну роботу для приведення всього в початковий стан.

Оновлення BIOS з BIOS

Деякі BIOS дозволяють здійснити власне перепрошивання через вбудоване меню FlashRom. Зайшовши в нього, потрібно лише вказати місце розташування bin-файла прошивки (він повинен знаходитися на дискеті) і запустити процес оновлення firmware.

Ключі autoexec

Як ви, напевно, вже звернули увагу, у вихідному коді "батника" присутні дивні позначення із слеш, наприклад, / py / sy / cc. Це ключі, які визначають дії autoexec.bat під час перепрошивки. Наведу коротку анотацію призначень кожного ключа:

«/?» - Допомога. Якщо ви хочете творити самодіяльність в «Award Flash Memory Writer», обов'язково ознайомтеся з файлом довідки програми.

Користуючись ключами "/ Py" і "Pn" можна дозволити / заборонити запис в мікросхему BIOS. Останнє корисно в тому випадку, якщо ви хочете не перепрошивати, а лише зробити бекап існуючої версії.

Вказуємо «/ Sy», щоб зберегти попередню версію до початку перепрошивки або «/ Sn», щоб скасувати збереження. У першому випадку потрібно буде дати добро (якщо ви впевнені в доцільності зміни firmware) на запитання "Do You Want To Save BIOS (Y / N)" програми. Ключ "/ Sn" стане в нагоді у випадку, якщо обставини змушують прошивати без монітора.

 «/ CC» - Очистити CMOS після програмування. Краще застосовувати цей ключ, так як іноді для успішної зміни прошивки необхідне скидання налаштувань CMOS. Дія «/ CC» аналогічна вилученню живильної BIOS батарейки або маніпуляцій із скидання установки CMOS перемичкою. Застосовуйте цей прийом, якщо фізичний доступ до системної матплати утруднений.

 «/ CP» - Обнулити таблицю «PnP (ESCD) Data» після програмування. Вказуйте цей ключ в autoexec.bat, якщо за старої версії firmware не розпізнаються будь-які підключені до матплати PnP-пристрої. Того ж результату можна добитися використанням параметра «Reset Configuration Data» в меню «PnP / PCI Configuration CMOS SetUp».

«/ CD» - Обнулити пул «DMI Data» після програмування. DMI - це база даних, в якій міститься вся інформація про комп'ютерну систему в цілому. «/ CD» буде корисний як при невизначенні PnP-пристроїв, так і при заміні будь-якого компонента системи.

  «/ SB» - Не програмувати «BootBlock». Завантажувальний блок, який при старті системи виконується в першу чергу. При цьому він украй рідко змінюється, тому необхідність перезаписувати його виникає з такою ж частотою. Перезаписувати «BootBlock» тільки у випадку, якщо про це вас просять на офф. сайті виробника материнської плати. Якщо виробником материнської плати не обумовлено протилежне, немає необхідності перепрограмувати «BootBlock». Крім того, збій при його програмуванні може привести до неможливості відновлення процесора програмними засобами. Деякі матплати несуть на борту перемичку «BootBlock Protection». Якщо вона встановлена, без зазначення в autoexec.bat ключа «/ SB» програмування BIOS буде неможливо або призведе до помилок.

«/ SD» - Зберегти дані DMI пулу в файлі. Область DMI може бути збережена для подальшого використання програмним забезпеченням. Хоч ключ і згадується у файлі довідки «Award Flash Memory Writer», його використання не дає ніякого результату. Попросту кажучи, цей параметр не працює.

 «/ R» - Виконання перезавантаження після закінчення процесу перепрошивки. Корисна при зміні firmware за допомогою bat-файлу.

«/ Tiny» - Використовувати менше оперативної пам'яті.

Без вказівки цього ключа утиліта «AwardFlash» намагається завантажити в оперативну пам'ять увесь файл BIOS для подальшого його програмування. Якщо в процесі виконання запису, незважаючи на всі прийняті в процесі підготовки до оновлення, заходи програма видасть повідомлення «Insufficient Memory», повторіть процедуру, але вже «/ Tiny». Тепер бінарний файл буде міститися в ОЗУ не цілком, а блоками.

«/ E» - Повернення в DOS після закінчення процесу перепрошивки.

«/ F» - Програмувати засобами системного BIOS. Більшість сучасних BIOS містять процедури запису «FlashROM». Використовуючи ключ «/ F», програма «AwardFlash» програмує «FlashROM» алгоритмами, які знаходяться в поточній версії BIOS. Якщо материнська плата виконана з такими конструктивними особливостями, що використання алгоритмів «AwardFlash» Writer не призводить до успішного результату, слід скористатися ключем «/ F».

«/ LD» - Обнулити настройки CMOS після програмування і не виводити системне повідомлення «Press F1 to continue or DEL to setup».

«/ CKS» - Відображення контрольної суми файлу XXXXh. Контрольна сума файлу виводиться на екран монітора в шістнадцятковому представленні. Корисно використовувати з ключем верифікації.

«/ CKSxxxx» - Порівняти контрольну суму файлу з XXXXh. Якщо контрольні суми не збігаються, виводиться повідомлення: "The program file's part number does not match with your system!». Значення XXXXh для кожного файлу відновлення BIOS, як правило, публікується виробником материнської плати на своєму сайті.

Якщо ви все-таки запороли BIOS

Якщо ви таки примудрилися напартачить в цій простій, але відповідальній справі, спробуємо відновити працездатність базової системи введення / виводу вашої матплати. Існують два способи: програмний та апаратно-програмний. Розберемо спочатку перший, так як він відносно простіше. Полягає він в спробі повторної перепрошивки. Якщо завантаження компа доходить хоча б до проходження POST, і система здатна завантажитися з флопіка, всуваємо в нього нашу системну дискету з прошивальщиком і прошивкою і повторюємо процес перепрошивки спочатку. Якщо пощастить, то незабаром монітор, як і допіру, обрадує вас рідними "віконцями". Якщо ви довели BIOS до такого стану, що завантаження комп'ютера не доходить навіть до POST, справи набагато гірші. Або доведеться відвідати сервіс-центр, або, якщо мікросхема EEPROM не впаяна в матплату, а просто туди вставляється і може бути легко демонтована, виймаємо її і йдемо туди, де нам довірять таку ж материнку з таким же демонтуємим BIOS'ом.

Заключне слово

У цій статті я розповів про способи перепрошивки системного BIOS. Як бачите процедура, в принципі, нескладна, якщо братися за справу з розумом і прямими руками. Так що про наслідки я вас попередив, а далі вирішуйте самі.

Взято з сайту http://article.cod3sun.com/tehnika_pereproshivki_bios.html
Категорія: Не мої статті | Додав: vik_pav (10.02.2012)
Переглядів: 983 | Рейтинг: 4.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук

Друзі сайту

Copyright vik_pav © 2025 Створити безкоштовний сайт на uCoz